Portal Mapowy

Przekaż 1% podatku

Przekaż 1 % podatku

Przetłumacz stronę


BIP

BIP

Galeria

Galeria

Kursy walut

Kursy walut w MyBank.pl
Notowanie z 2019-08-16
1.01%
3,9281
0.18%
4,3543
0.42%
4,0093
1.68%
4,7713

Pogoda

Artykuły: LCK

Lokalne Centrum Kultury
W Ulhówku działa Lokalne Centrum Kultury. Nie ma długiego stażu, ale może pochwalić się sukcesami w integrowaniu społeczności lokalnej. Jednym z nich są organizowane warsztaty w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ulhówku warsztaty rękodzieła, które prowadzi Małgorzata Kuźniarz. Uczestniczy w nich zarówno młodzież szkolna, jak i osoby dorosłe, które chcą się czegoś nauczyć. Z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wykonywane były różnego rodzaju ozdoby świąteczne.
Równocześnie na sąsiedniej sali można zagrać w tenisa stołowego, piłkarzyki, gry planszowe, a nawet spróbować swoich sił w bilardzie.


Międzypokoleniowe spotkanie
Wycieczka po terenie gminy, krótka część artystyczna i spotkanie młodzieży z kombatantami, to główne punkty międzypokoleniowego spotkania z historią.
W słoneczny, lecz chłodny dzień 18 listopada odbyło się wspomniane wyżej spotkanie, w którym uczestniczyli: uczniowie gimnazjum w Ulhówku,kombatanci i przedstawiciel Straży Granicznej z placówki w Łaszczowie chorąży Mariusz Skorniewski, który pełnił jednocześnie funkcję przewodnika w czasie wycieczki autokarowej do miejsc poświęconych ofiarom pierwszej i drugiej wojny światowej.
Była to pierwsza część realizowanego przedsięwzięcia i obejmowała Żerniki, Steniatyn, Wasylów Wielki, Korczmin, Tarnoszyn i Dyniska.
Młodzież zapalała tam znicze i wysłuchiwała historii opowiadanych zarówno przez przewodnika, jak i zaproszonych kombatantów, którzy także- pomimo wieku- brali udział w wyprawie.
Po powrocie do gimnazjum nastąpił dalszy ciąg spotkania.
Najpierw była to część artystyczna w wykonaniu młodzieży, która nawiązała w swoim programie do niedawno minionej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a następnie zaproszeni goście podzielili się z zebranymi swoimi wspomnieniami i refleksjami.
Całość zakończył skromny poczęstunek dla wszystkich i podziękowania ze strony Beaty Lewandowskiej dla zaproszonych gości, jak i młodzieży za jej zaangażowanie i zainteresowanie.

Wieczór wróżb i zabawy
Zabawa do rana i tradycyjne wróżby; w taki sposób przebiegały Andrzejki organizowane przez Lokalne Centrum Kultury.
Zabawa andrzejkowa to jeden z elementów programu realizowanego w ramach Lokalnego Centrum Kultury w Ulhówku. Zorganizowana została przy współudziale Koła Gospodyń Wiejskich w Hubinku, którego członkinie zadbały o to, aby uczestnicy oprócz dobrej zabawy mieli również „coś dla ciała”.Z zaproszenia skorzystało wiele par nie tylko z terenu gminy.
Jak każe tradycja oprócz tańców odbyły się także wróżby: ”Święty Andrzeju daj nam znać, co się z nami będzie dziać”.
Następna zabawa andrzejkowa co prawda dopiero za rok, ale Lokalne Centrum Kultury pracuje już nad organizacją balu karnawałowego.

andrzejki.JPGŚwiąteczne przygotowania w Lokalnym Centrum Kultury Ubieranie choinki, robienie masła i wypiek chleba. Tym zajmowano się na ostatnich przedświątecznych warsztatach.
Ostatnie przedświąteczne spotkanie w Lokalnym Centrum Kultury(LCK) w Ulhówku poświęcone było zakończeniu „produkcji” ozdób świątecznych, ubieraniu choinki, a także pokazaniu tradycyjnych sposobów robienia masła i wypieku chleba.
Spotkało się to z dużym zainteresowaniem nie tylko dziewcząt, ale i chłopców, którzy przy okazji mogli wykazać się swoją siłą.
O jakości wykonanych własnoręcznie produktów świadczyło szybkie „znikanie” chleba i masła; swoistych nagród za dotychczasowe uczestnictwo i zaangażowanie w warsztatach.

Opłatek w Lokalnym Centrum Kultury
Styczeń, to tradycyjny czas licznych spotkań opłatkowych organizowanych przez różne stowarzyszenia czy organizacje we wszystkich gminach kraju. Nie inaczej jest w gminie Ulhówek, w której działające od jesieni ubiegłego roku Lokalne Centrum Kultury(LCK) również zaplanowało takie spotkanie. Odbyło się ono 24.01 w świetlicy wiejskiej w Machnówku, co stanowiło jeden z elementów pomocnych w integracji mieszkańców gminy.
Część pierwszą stanowiły Jasełka przygotowane przez dzieci i młodzież z parafii Machnówek, a drugą spotkanie w świetlicy.
Wzięły w nim udział osoby działające w LCK, jak i zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczęła modlitwa, następnie zgromadzeni łamali się opłatkiem i składali życzenia. Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek w czasie którego zebrani delektowali się lokalnymi specjałami i wspólnie śpiewali kolędy.

Kurs tańca
Kurs tańca spotkał się z zainteresowaniem szczególnie młodzieży, która dzięki niemu mogła posiąść lub udoskonalić zdolność "Zawracania głowy nogami".

foto 1

foto 2

foto 3

foto 4
Wygenerowano w sekund: 0.11
6,925,736 Unikalnych wizyt